Muž, který se z oběti stal tvůrcem svého života

Rád bych vám řekl něco málo o sobě a o tom, co vše stojí za mou cestou ke spokojenému životu, která vyústila ve stále se rozvíjející projekt 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ.

Mé jméno je Rosťa :) .

Svůj příběh píšu rok a půl poté, kdy jsem se rozhodnul udělat něco zásadního se svým životem.

 

SPOKOJENÝ ŽIVOT V RADOSTI A LEHKOSTI

To, o čem jsem vždy snil, byl prospívající příbytek v podobě mého těla J a spokojený život v radosti a lehkosti. Postupem času se mé přání obohatilo o sdílení daného s milující ženou a dětmi.

Proč jsem kladl takový důraz i na své tělo?

Naše tělo je to jediné, co tady na světě máme. Ničeho jiného nejsme reálnými majiteli.

POCIT BEZ-MOCI BYL OBROVSKÝ

Od puberty trpím genetickou nemocí – hypokalemickou familiarní svalovou obrnou, jednoduše hypokalemii, se kterou se celý život potýkám. V utrpení hypokalemie, která mi celý život způsobovala stavy totální paralýzy celého těla, a to v míře, že jsem nebyl schopen pohnout ani prstem na několik hodin. Bez podání draslíku jsem byl prostě živá mrtvola a s tímto stavem jsem se setkal tisíckrát za svůj život. Se smrtí jsem si u těchto ataků „podával ruku“ téměř pokaždé, pocit bez-moci byl tak obrovský, že slovo utrpení doznalo v daných stavech nových rozměrů.

Byl jsem v pubertě, tedy v době, kdy se pomalu člověk osamostatňuje, tráví více času s vrstevníky, prožívá lásky…. mně se však zhroutil svět, přišla omezení a místo osamostatňování se jen zvyšovala závislost na pomoci druhých.

BYL TO NEUSTÁLÝ BOJ

Nechtěl jsem se s tímto smířit a neustále jsem s nemocí bojoval. I když jsem přes zákaz lékařů cvičil, změnil stravovací návyky, dělal vše možné, nikdy nedošlo k tomu, že bych byl v pořádku, spokojen a cítil svobodu a radost v životě. Toužil jsem po změně, zkoušel spoustu technik, hledal jsem pomoc zvenčí, ale trvale se neměnilo nic.

SLÁBNUL STRACH A ROSTLO MÉ SVOBODNÉ BYTÍ

Nastal čas, přijmout svou životní výzvu, ve 21 letech jsem se přestěhoval do garsonky, kde jsem byl zcela sám, což do té doby v rodinném zázemí nikdy nenastalo.

Samota, možnost paralytického ataku rovnala se smrti. I kdybych měl telefon u sebe, nemohl bych vytočit číslo a přivolat pomoc, v paralýze je možno pouze dýchat, přijímat potravu, mluvit a vylučovat, jinak nic. Chystal jsem si v noci budík co 2 hodiny a kontroloval, zda mi mé tělo pohybově funguje, abych se ráno neprobudil v paralýze.

Velká sebekontrola, ale šlo to, i když jsem musel být v hlavě 5-6 kroků napřed, jako v šachové partii, abych sám sebe nepřivedl do bezvýchodné situace. Touto zkušeností však slábnul strach a rostlo mé svobodné bytí, po kterém jsem tolik toužil.

OPĚT SE TO ZLOMILO A JÁ SE PROPADNUL JEŠTĚ O NĚKOLIK PATER NÍŽ

Když už jsem si začínal po letech myslet, že se mi blýská na lepší časy ….. Od třiceti jsem žil s manželkou. Jelikož jsme toužili po dítěti a já nechtěl, aby naše děti touto nemocí trpěly, řešení jsme viděli v možnosti umělého oplodnění. Pracoval jsem od rána do večera, aby se daly pokrýt výlohy našeho rozhodnutí…

Tehdy jsem nechápal, že od přirozenosti směřuji ke stále větší kontrole všeho, znovu jsem bojoval, tentokráte už i s přírodou.

Pohyboval jsem se na pokraji svých sil. Byl jsem emočně, fyzicky a psychicky na svém dně, tělo plné zánětů. Chronický stres a beznaděj mě pronásledovala na každém kroku, vážil sto kilo, manželství se nenávratně rozpadalo a prostě všechno tak nějak mířilo do pr…ázdna..

Můj vnitřní pocit chvilkového spokojeného bytí se opět zlomil a já se propadnul ještě o několik pater níž, až do samého pekla.

KDO VLASTNĚ JSEM, CO CHCI?... byl jsem ztracený.

MUSÍM PŘEHODIT VÝHYBKU

Na vánočním večírku roku 2018, na který jsem šel více méně z povinnosti, jsem se potkal s trenérem fotbalových brankářů ze školy, kde učím. Ten se rozvyprávěl o otužování, jak mu to pomáhá, a vůbec. Vypadal vyrovnaně, spokojeně, šťastně, což já v té době ani náhodou nebyl.

Trvalo mi nějakou chvíli, než jsem si v hlavě srovnal, co mi ta celá situace měla ukázat. Měsíc a půl jsem si dával dohromady všechny nitky, které jsem na setkání posbíral, a pak mi vlastně došlo, že tohle je přesně ono!!! Pokud chci ve svém životě něco změnit, musím přehodit výhybku na kolej, po které jsem NIKDY PŘEDTÍM NEJEL.

Z OBĚTI JSEM SE POSTUPNĚ STAL TVŮRCEM

Do té doby jsem ani v sauně nechodil do studené vody, averze vůči chladu byla velká, nicméně postupným zkoušením a seznamováním se s problematikou otužování, se velmi rychle začaly dostavovat první pozitivní projevy na mém zdraví i mentální pohodě.

Změnil se mi přístup k sobě samému, začal jsem si sebe víc vážit, proměnil se prostor aktivit a trávení volného času, změnilo se vše, co si dovedeme pod pojmem životní změna představit.

Začal jsem studovat, ihned aplikovat a pak i vyvíjet vlastní dechové techniky, inspirován Konstantinem Buteykem, Patrickem Mckeownem, Wim hofem, Robertem Lee, Porfirijem Ivanovem a spoustou dalších. a v propojení se studenou vodou se začaly dít neuvěřitelné věci.

Na základě mých znalostí a postupným zkoušením jsem vytvořil techniku bezpečného vstupu do studené vody CCHI-ROS, díky které se stal pobyt ve studené vodě daleko příjemnějším.

Ano, byla a je to hezká proměna a já pocítil potřebu se o daný proces změny podělit s dalšími, kterým by to mohlo být také prospěšné … Byl tu vnitřní kritik, který mě neustále shazoval: „Máš málo zkušeností, lidé raději sáhnou po lécích, než by šli do studené vody atd.“.

No a právě můj vnitřní kritik mě přivedl až k problematice mentálního nastavení. Začal jsem se zabývat sebou samým do větší hloubky skrze epigenetické a psychosomatické principy.

Míra vlivu genetické choroby zásadně ustupovala a s tím se dál měnil můj život. Pochopil jsem, že toto vše jsou spojené nádoby, přidal jsem odšťavňování vysokodraselné zeleniny, dával jsem si větší pozor na to, co jím, ale tak, abych se toho nestal otrokem a

časově mě to nelimitovalo a spojil všechno s fyzickou aktivitou, která je přirozená a bez ní nefunguje nic.

Tady mi to vše docvaklo. Má ne-moc nebyla tím, s kým jsem celou tu dobu bojoval, protivníkem jsem si byl já sám….. má obrovská nespokojenost jaký život vedu, jak vypadám, ona byla jen ukazatelem k sobě samému.

A tak … z oběti jsem se postupně stal tvůrcem, přestal jsem bojovat a získal opět moc nad svým životem. Výrazy lítosti, které mě dlouho životem provázely " Proč zrovna já" doznaly nového rozměru a to: "Protože tě měla dovést přesně k tomu, co se ti teď v životě děje, bez ní by nic z toho nebylo, je to tvá učitelka a největší trenér tvého života" a v přijetí tohoto se začaly dít věci a měnit realita.

Studená voda samotná ani dech nic nezmění, já jsem ten základní pilíř změny. Postavil jsem sebe na první kolej, změnil přístup ke svému životu a začal měnit své návyky s láskou k sobě a pocitem přebytku energie, ze kterého je již možno dávat i ven.

Touto změnou se začaly řešit příčinné jevy mých problémů, protože jen v příčinách je možno najít řešení, jen v prostoru sebe sama, v hloubce svého JÁ lze začít měnit realitu.

OBJEVIL JSEM SÁM SEBE A KONEČNĚ JSEM SE ZAČAL CÍTIT SKUTEČNĚ SPOKOJENÝ A NAPLNĚNÝ. KDE TEDY ZAČÍT U VÁS?

Pokud budete považovat za základní problém to, že máte nějakou nemoc, jste v depresi, máte stres, jste obézní, či máte nějaké fobie, pak nikdy problém nevyřešíte. To jsou pouze důsledky. K příčině si musíte, pokud něco reálně a trvale chcete v životě změnit, spoustou postupných, ale smysluplných krůčků dojít, protože pouze opravdová pozornost dávána sobě samému může věci měnit.

A z této lásky a radosti, která je spojená s prací na sobě a taktéž spoustou bolesti, se zrodil projekt

5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ, který všechny tyto základní principy spojuje v jeden celek, a tak uzavírá pomyslně kruh. V jednoduchosti propojení Zdravého dýchání, Vstupu do chladu, Mentální pohody, Fyzického zdraví a Vyváženého jídla jsem nalezl trvalý přístup k sobě samotnému a vím, že je to systém plně funkční, prostý ve své podstatě, nezatěžující nikoho na čase a energii a se selským rozumem a srdcem na dlani k tomu.

CO SE U MĚ KONKRÉTNĚ ZMĚNILO?

V jednoduchosti je síla a účinek všech elementů dohromady způsobil u mě naprostý ústup všech zánětů, vyrovnání výkyvů nálad, za rok a půl došlo k poklesu váhy o 30 kg a v neposlední řadě mé genetické celoživotní onemocnění - hypokalemická periodická svalová obrna ustoupila do ústraní a dala mi možnost svobodného života v plné radosti a spokojenosti.

Díky změně postoje k sobě samému přišla do mého života spousta nových přátelství, neskutečných lidí a zážitků a hlavně životní láska v podobě milující ženy, se kterou mám krásný a plnohodnotný vztah.

Má zkušenost mi ukázala, že trvalý pocit spokojenosti a harmonie přichází do našich životů skrze poznání sama sebe, uvědomění si našich pocitů a potřeb bez nánosů masek, které jsme si v průběhu života vytvořili.

Pokud je možno celkovým přístupem k sobě změnit i genetické pochody chronických onemocnění jako tomu bylo a je u mě, pak je možné pomoci tímto způsobem v podstatě každému, kdo o kvalitnější a spokojenější život s trvalou hodnotou sebe v jeho středu bude stát a bude mu stát zato poznat, kým opravdu je.

Všechny elementy 5 PILÍŘŮ ZDRAVÍ jsou totiž navázány tak, aby nám pomohly a nijak nás neomezovaly v našich životech,

- protože je ve své jednoduchosti vezmeme za své,

- protože nás zbaví stresu a úzkosti,

- protože nám uzdraví nitro, problémy s mikrobiomem, zažívací či močové problémy,

- protože nás zbaví depresí,

- protože nám dodají odvahu žít,

- protože najdeme ztracenou sebeúctu a sebelásku,

- protože si konečně odpovíme na otázky: Kdo jsem vlastně já? Co mě baví? Co chci?,

- protože se zbavíme napětí, nedostatku vůle,

- protože vyřešíme nespavost a u žen i menstruační problémy a migrény,

- protože nás přejde opakovaná lítost nad sebou samým a smutek s tím spojený,

- protože již přestaneme pociťovat tíhu života, tlak na hrudi a začneme žít s lehkostí,

- protože odezní problém s vysokým či nízkým krevním tlakem a tělo se vrátí do homeostaze,

- protože nás opustí pocit vyhořelosti, neschopnosti smysluplně prožívat život,

- protože se z oběti staneme tvůrcem svého života,

PROTOŽE TO PROSTĚ ZA TO STOJÍ, POKUD NÁM NA SOBĚ ZÁLEŽÍ.

Já svou cestu ke spokojenému životu našel a jsem vděčný, že pomáhá ostatním lidem a může pomoci i Vám :)

Je radost dělat RADOST :)

Váš Rosťa

Poslat Rosťovi vzkaz

Rostislav Václavek

 

Gen. Sochora 1206/15, Ostrava 708 00

IČO : 08904782

Tel. : +420 777 034 822  

Email : 5piliruzdravi@gmail.com

Veden :

U Živnostenského úřadu Magistrátu města Ostravy

Více o mně najdete :

www.rostislavvaclavek.cz

  • White Facebook Icon
  • White Facebook Icon