Dýchání - Díl 3 - Dechová technika Ujjayi/UdžajíDECHOVÁ TECHNIKA UDŽDŽAJÍ POMÁHÁ TAKTÉŽ VIZUALIZOVAT TEPLO V TĚLE A POZDĚJI POCHOPÍTE, PROČ ZDE BYLA DO SEKCE DÝCHÁNÍ ZAŘAZENA.

Slovo Udždžají se skládá z předpony Ud, což znamená vysoce postavený. Předponu ale můžeme překládat i ve významu foukat, vát. Džaja pak znamená vítězství či úspěch. Jsou známy dva pohledy na to, jak slovo Udždžají chápat – jako Vítězný dech, neboť rozšíření hrudníku při nádechu připomíná hruď hrdého bojovníka, nebo jako „to, co se vyjadřuje hlasitě“. Dech v Udždžají je opravdu hlasitý. Člověk, který tuto techniku provádí, by měl svůj dech slyšet.

Provedení: Sedněte si do pohodlné pozice. Může to být například zkřížený sed. Zavřete oči. Zcela uvolněte dolní končetiny. Zapojte svaly na břiše a od pasu vzhůru se s nádechem vytáhněte až po temeno hlavy. Lopatky jemně přitáhněte k páteři a ramena nechte spadnout dolů od uší. Pokuste se záda úplně vyrovnat, téměř vyhladit – máte pocit, jako byste se opírali o pomyslnou zeď, která stojí za vámi. Bradu nepatrně přisuňte směrem ke krční jamce. Úplně uvolněte svaly v obličeji, povolte sevření čelistí a špičku jazyka položte na vnitřní stranu spodních zubů. Uvolněte mysl od běžných denních starostí a začněte se soustředit jen na svůj dech. Ten se postupně stává stále klidnějším a rytmičtějším. Nyní můžete přejít k praktikování Udždžají. Uvědomte si své hrdlo. Jemně jej stáhněte tak, že dojde k zúžení vstupních kanálků vzduchu. Toto zúžení způsobí, že se váš dech stane „hlasitým“. Zní podobně, jako byste přes zavřená ústa vyslovovali slabiku HA. Tento zvuk také připomíná šumění moře. Při technice Udždžají se využívá, jak již bylo zmíněno, plný jógový dech. Pokud dýcháte správně, měly by se vaše břišní svaly spontánně stahovat. Nádech a výdech je vědomý, pomalý a hluboký. Praktikování Udždžají ulevuje nervovému systému a zklidňuje mysl. Tato dechová technika je účinná při problémech s nespavostí a ulevuje od obtíží lidem trpícím vysokým krevním tlakem. Udždžají pomáhá dosáhnout stavu meditace a probouzí pránickou energii proudící ve vašem těle. Udždžají je prospěšné i vašemu srdci.

Poslat Rosťovi vzkaz

Rostislav Václavek

 

Gen. Sochora 1206/15, Ostrava 708 00

IČO : 08904782

Tel. : +420 777 034 822  

Email : 5piliruzdravi@gmail.com

Veden :

U Živnostenského úřadu Magistrátu města Ostravy

Více o mně najdete :

www.rostislavvaclavek.cz

  • White Facebook Icon
  • White Facebook Icon